Sprzęgło jest elementem, który ma za zadanie łączyć wały napędowe i przekazywać moment obrotowy. Dokładniej rzecz ujmując, sprzęgło łączy czynny wał napędowy i bierny napędzany w celu przekazania momentu obrotowego.

Sprzęgło kłowe przenosi moment obrotowy na skutek zazębienia się czołowo ułożonych tarcz, które dociskane są sprężyną.

Jak sama nazwa wskazuje, są to sprzęgła bezluzowe. Stworzone z myślą o aplikacjach wymagających dużej dokładności. Wkładka elastomerowa ściśle przylega do zębów piasty sprzęgła kompensując w zasadzie do zera luz. Dzięki zaciskowym piastom eliminują luz na połączeniu z wałkiem.

Sprzęgła HRC stworzone zostały do przenoszenia wysokich momentów obrotowych z zachowaniem właściwości kompensacji odchyleń kątowych.

Przeznaczone są do pracy w ciężkich warunkach. Standardowo występują z otworem pilotażowym, jak również w wersji pod tuleję Taper Lock.

Sprzęgła te stworzone zostały z myślą o bardzo wymagających aplikacjach. Składają się z dwóch kół łańcuchowych i łańcucha, który pełni rolę ogranicznika momentu obrotowego. Przy zbyt dużym obciążeniu łańcuch zerwie się spełniając swoją funkcję.

Na życzenie klienta jesteśmy w stanie przedstawić ofertę na sprzęgła łańcuchowe z osłonami.

Jest to sprzęgło zębate, które składa się z dwóch cylindrycznych kół zębatych, a działanie możliwe jest dzięki temu, że człon bierny (wkładkę polimerową) wsuwa się w człon czynny. Sprzęgła zębate mają uzębienie wewnętrzne w członie czynnym i zewnętrzne w biernym.

Wyróżniamy wiele różnych rodzajów sprzęgła przemysłowego. Konstrukcje te dzieli się w zależności od sposobu połączenia członów czy kierunku przekazywania mocy. W ofercie TWP znajdują się przede wszystkim 2 typy sprzęgieł:

  • Sprzęgło kłowe – przenosi moment obrotowy na skutek zazębienia się czołowo ułożonych tarcz, które dociskane są sprężyną.
  • Sprzęgło zębate – składa się z dwóch cylindrycznych lub stożkowych kół zębatych, a działanie możliwe jest dzięki temu, że człon bierny wsuwa się w człon czynny. Sprzęgła zębate mają uzębienie wewnętrzne w członie czynnym i zewnętrzne w biernym.